NASA wyśle na Marsa helikopter

NASA wyśle na Marsa helikopter
Za dwa lata planowany jest początek kolejnej misji na Czerwoną Planetę. Wtedy to rakieta Atlas V wyniesie na orbitę następcę Curiosity, łazik Mars 2020. Wyląduje on na powierzchni Marsa w lutym 2021 roku. Oprócz eksploracji planety łazik będzie miał dodatkowe, poboczne zadanie - dostarczyć na jej powierzchnię pierwszy w historii NASA helikopter. Niewielki pojazd pozwoli spojrzeć na Marsa z zupełnie nowej perspektywy.

Niewielki autonomiczny dron waży niespełna 1,8 kg. Prace nad nim trwały przez ostatnie 4 lata. Zadanie wcale nie jest proste - zaprojektowany przez inżynierów z Jet Propulsion Laboratory pojazd będzie poruszać się w atmosferze 100 razy rzadszej niż na Ziemi. Dokona tego m.in. dzięki napędowi w postaci podwójnego śmigła, które będzie obracać się aż 10 razy szybciej niż w ziemskiej atmosferze.

Po dotarciu na Czerwoną Planetę dron podejmie próbę wykonania pięciu lotów, z których każdy może trwać do 90 sekund. Dzięki dwóm kamerom zamontowanym na pokładzie dokona jedynych w swoim rodzaju ujęć powierzchni Marsa z lotu ptaka, co z pewnością pomoże nam w jego jeszcze lepszym zbadaniu.

Demonstrację możliwości tej nowatorskiej technologii można zobaczyć na filmie:

 

źródło: Theverge.com; zdjęcie: NASA/JPL-Caltech