Oumuamua przybyła z binarnego układu gwiazd?
Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" - sprawdzających m.in. wydajność układów gwiazd binarnych w wyrzucaniu w przestrzeń międzygwiezdną kosmicznych obiektów, przy uwzględnieniu częstości występowania takich układów w galaktyce - zaobserwowany niedawno tajemniczy międzygwiezdny asteroida Oumuamua pochodzi raczej z podwójnego, a nie pojedynczego, układu.
- To naprawdę dziwne, że pierwszym obiektem spoza Układu Slonecznego, który zobaczyliśmy z Ziemi, był asteroida – stwierdził jeden z autorów badania, Alan Jackson z Centrum Nauk Planetarnych na kanadyjskim Uniwersytecie Toronto Scarborough w Ontario. - Kometa byłaby o wiele łatwiejsza do zauważenia, zwłaszcza że np. Układ Słoneczny wyrzuca o wiele więcej komet niż asteroidów.
Uczeni stwierdzili również, że Oumuamua prawdopodobnie pochodzi z układu ze stosunkowo gorącą, masywną gwiazdą, ponieważ występowałaby tam wówczas większa liczba obiektów skalnych w jej bliskim sąsiedztwie. Zespół sugeruje ponadto, że bardzo prawdopodobne, iż asteroida został wyrzucony w przestrzeń z układu binarnego w czasie formowania się planet.