Polski projekt lądownika marsjańskiego w finale

Polski projekt lądownika marsjańskiego w finale
Projekt lądownika marsjańskiego Eagle, przygotowany przez studentów z Koła Naukowego Off-Road Politechniki Wrocławskiej, znalazł się w finale międzynarodowego konkursu "Red Eagle", organizowanego przez The Mars Society i NASA. W prace nad projektem zaangażowana była również kadra naukowa uczelni, a także specjaliści z ESA, CERN oraz Mars Society Polska.

Głównym zadaniem było opracowanie koncepcji lądownika, który umożliwiłby dostarczenie na Czerwoną Planetę 10 ton ładunku, z użyciem dostępnych lub możliwych do opracowania do 2026 r. technologii. Dotychczas największym ładunkiem, jaki dotarł z Ziemi na Marsa, był ważący ok. 1 tony łazik Curiosity. Bez stworzenia lądownika, który potrafi przetransportować bezpiecznie na powierzchnię Marsa znacznie większe "paczki", niemożliwa będzie dalsza eksploracja tej planety.

Najtrudniejszym zadaniem okazało się opracowanie metody spowalniania statku w trakcie wchodzenia w atmosferę Marsa. Przy większych masach całkowicie wyklucza ona korzystanie z takich metod hamowania, jak np. użycie spadochronów. Polscy konstruktorzy zamierzają sobie z tym radzić za pomocą hamowania aerodynamicznego, z zastosowaniem modułu HIAD (Hypersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator), oraz wykorzystania w końcowej fazie lądowania silników rakietowych.