Chiny: licencja na komercyjne dostawy dronami

Chiny: licencja na komercyjne dostawy dronami
Chińska firma kurierska - SF Express - jako pierwsza otrzymała licencję, na dostawy towarów za pośrednictwem dronów. Licencja oznacza, że firma może obsługiwać drony w strefach pilotażowych wyznaczonych przez chińską administrację powietrzną. Testowanie dronów służących do komercyjnych dostaw już od dawna jest w toku (np. JD.com, Alibaba), jednak do tej pory żadna z firm nie dostała oficjalnej licencji.

Obecnie dostawy obejmują prowincje Jiangxi (w środkowej części kraju), dokładnie w dystrykcie Nankang. SF Express, zmierza do zbudowania sieć stacji dronów i wkrótce rozszerzy swoje usługi dostawcze szczególnie na obszarach wiejskich i na terenach trudno dostępnych.

SF Express zamierza stworzyć trójstopniową sieć dostaw drogą powietrzną. Po pierwsze samoloty, które będą transportować duże ilości towarów na terenie Chin. Po drugie duże drony, które będą dystrybuować towary lokalnie oraz na obszarach wiejskich, a po trzecie małe drony, które będą dostarczać towary do konkretnych klientów - "do drzwi" lub "pod okno". Dron używany w prowincji Jiangxi ma zasięg 120 kilometrów i może przenosić do 10 kilogramów ładunku.