Żywy organizm ze sztucznego DNA

Żywy organizm ze sztucznego DNA
Zespół badaczy z The Scripps Research Institute (TSRI) w La Jolla w Kalifornii stworzył nową bakterię opartą na strukturze genetycznej, która nie występuje nigdzie na Ziemi. Uczeni dokonali kombinacji materiału DNA – w sposób nieznany żadnemu z żywych organizmów ziemskich, a następnie wprowadzili go do żywej komórki.

"Życie na Ziemi w całej swojej różnorodności jest zakodowane za pomocą tylko dwu pary bazowych liter DNA - A-T i C-G," napisał Floyd Romesberg, szef zespołu badawczego, w komunikacie prasowym instytutu. "Organizm, przez nas stworzony oprócz dwu znanych par zawiera trzecią sztucznie stworzoną parę."

Osiągnięcie to jest efektem 15 lat pracy, i potwierdza słuszność koncepcji powstałej jeszcze w 2008 roku. Badacze efektywnie wykazali, że możliwe jest połączenie naturalnych i nienaturalnych par DNA w probówce. Kolejnym wyzwaniem było odtworzenie procesu wewnątrz żywej komórki. Komórką wybraną przez zespół TSRI była pospolita bakteria E. coli, do której wprowadzili nowy, nieznany materiał genetyczny.