Pierwszy na świecie bank obsługiwany tylko przez roboty

Pierwszy na świecie bank obsługiwany tylko przez roboty
W Szanghaju w Chinach otwarto bank obsługiwany wyłącznie przez roboty. Maszyny pomagają klientom m.in. w założeniu konta czy dokonaniu wymiany waluty na inną. Bank nadzorowany jest przez wiele kamer bezpieczeństwa, które - jeśli tylko wykryta zostanie jakaś nieprawidłowość - za pośrednictwem sieci systemowej natychmiast informują o tym ochronę, tym razem ludzką.

Klientów placówki Chińskiego Banku Budowlanego wita Xiao Long, humanoidalny robot z ludzką twarzą wyświetlającą się na ekranie ciekłokrystalicznym. Maszyna decyduje o podziale też klientów ze względu na czynności, które przyszli załatwić w placówce i kieruje ich do odpowiednich stanowisk.

Osoby przybyłe do banku muszą przejść przez specjalną elektroniczną bramę, która skanuje ich twarz oraz dokument tożsamości (przy pierwszej wizycie; każda kolejna będzie wymagała jedynie zeskanowania twarzy). W wyjątkowych przypadkach zamiast z robotem będzie można się skontaktować z pracownikiem banku. W tym celu klient wykorzysta technologię wirtualnej rzeczywistości - w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu stworzonym z myślą o telekonferencjach z wykorzystaniem okularów VR.