Kolejna modernizacja LHC

Kolejna modernizacja LHC
W ośrodku CERN w Genewie, w Szwajcarii, rozpoczęły się prace nad modernizacją i ulepszeniem Wielkiego Zderzacza Hadronów. To kolejny tego rodzaju projekt, po tym jak zwiększono moc instalacji po odkryciu bozonu Higgsa. Obecne działania, po których maszyna będzie w stanie zebrać około pięć do siedmiu razy więcej danych niż obecnie, mają zostać ukończone w 2026 r. Przebudowę realizuje się w ramach projektu High Luminosity Large Hadron Collider.

Prace związane z modernizacją obejmą budowę szybu o głębokości 80 m, podziemnej hali wyposażonej w sprzęt kriogeniczny oraz tunelu o długości 300 m, przeznaczonego dla konwerterów energii. Z uwagi na konieczność instalacji wielu nowych części - w tym ok. 130 magnesów, których zadaniem będzie ściskanie i znacznie większa niż ma to miejsce obecnie kompresja wiązek cząstek elementarnych, przez pewien czas działanie LHC zostanie ograniczone. Całkowite wyłączenie urządzenia trwać będzie od przełomu 2023 i 2024 r.

Obecnie w akceleratorze można dokonywać około miliarda kolizji na sekundę. Rozbudowa pozwoli zwiększyć ten wynik nawet dziesięciokrotnie. Potrzeba tego rodzaju inwestycji była zgłaszana przez naukowców już od jakiegoś czasu. Po oddanym w ostatnich latach do użytku zmodernizowanym LHC fizycy spodziewali się odpowiedzi na najważniejsze pytania – m.in. potwierdzenia lub zaprzeczenia Modelu Standardowego, informacji związanych z kwestią Supersymetrii, wyjaśnienia zagadek początków Wszechświata oraz ciemnej materii. Niestety, od około trzech lat w LHC nie dokonuje się znaczących odkryć. Zdaniem naukowców oznacza to, że trzeba zwiększyć moc urządzenia i liczbę zderzeń cząstek.