Uniwersytet Michigan prześciga IBM w konkurencji miniaturowych komputerów

Uniwersytet Michigan prześciga IBM w konkurencji miniaturowych komputerów
Niedawno media, w tym "Młody Technik" podawały, że firma IBM skonstruowała rekordowo małe urządzenie, o wymiarach 1 mm x 1 mm, spełniające definicyjne wymogi komputera. Kilka tygodni później Uniwersytet w Michigan ogłosił, że jego inżynierowie wyprodukowali komputer o wymiarach 0,3 mm x 0,3 mm, który zmieściłby się na czubki ziarnka ryżu.

Rywalizacja w konkurencji miniaturowych komputerów ma dłuższą historię. Do czasu ogłoszenia wiosną tego roku osiągnięcia IBM, palma pierwszeństwa należała właśnie do uczelni w Michigan, która w 2015 roku zbudowała rekordowo małą maszynkę Micro Mote. Komputery o tak małych wymiarach mają jednak ograniczone możliwości, a ich funkcjonalność sprowadzałaby się pojedynczych konkretnych zadań. Ponadto nie przechowują danych w przypadku utraty zasilania.

Pomimo to, według inżynierów z Uniwersytetu w Michigan wciąż mogą mieć ciekawe zastosowania. Można ich zdaniem np. korzystać z ich przy pomiarach ciśnienia w oku, badań nad rakiem, monitorowania zbiorników ropy naftowej, monitorowania procesów biochemicznych, badań nad drobnymi stworzeniami i w wielu innych zadaniach.