Energia pędzącej ciężarówki

Energia pędzącej ciężarówki
ENLIL - tak nazywał się mezopotamski bóg wiatru i burz. Od niedawna słowem tym określa się także pionową turbinę wiatrową, którą wynalazł turecki inżynier Kerem Deveci. Jego firma, Deveci Tech, zamierza urządzenia tego rodzaju umieszczać przy drogach, aby przechwytywały energię podmuchów wzbudzanych przez przejeżdżające pojazdy, zamieniając ją na energię elektryczną.

Turbina ENLIL została zaprojektowana w układzie pionowym z długimi łopatkami. Zajmuje mniej miejsca niż wiatraki i jest łatwa w obsłudze. Można ją szybko zdemontować. W jej górnej części umieszczono panele słoneczne, generujące dodatkową energię elektryczną. Pojedynczy model jest w stanie wytworzyć ok. 1 kilowata mocy elektrycznej w ciągu godziny i potrafi zaspokoić średnie dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną dwóch gospodarstw domowych.

Prototyp instalacji można zobaczyć w Turcji. Produkt nadal znajduje się jednak w fazie rozwoju. Zespół Deveci Tech wciąż udoskonala swój projekt, aby uczynić go bardziej wydajnym, zanim trafi do normalnego użytku.