Sztuczna gąbka usunie z rzek szkodliwe barwniki

Sztuczna gąbka usunie z rzek szkodliwe barwniki
Opracowany na University of Washington materiał pomoże w oczyszczaniu rzek i jezior z barwników, które trafiają tam wraz ze ściekami. Problem jest spory, gdyż co roku na świecie przetwarza się niemal 700 000 ton barwników. Uznaje się, że ok. 10% z tego trafia do ścieków.

Głównym źródłem zanieczyszczeń tego typu jest przemysł tekstylny, papierniczy oraz kosmetyczny. Konwencjonalne metody oczyszczania ścieków przemysłowych często nie wystarczą, aby usunąć wszystkie znajdujące się w nich barwniki. Zanieczyszczone rzeki i jeziora nie wyglądają co prawda estetycznie, ale nie to jest w tym najgroźniejsze. Nawet niewielka ilość tych substancji w wodzie znacznie zmniejsza jej przezroczystość i obniża przepuszczalność promieni słonecznych, co z kolei zaburza fotosyntezę roślin i wpływa negatywnie na cały wodny ekosystem.

Amerykańscy naukowcy opracowali nowatorski materiał w postaci gąbki, który szybko i wydajnie oczyszcza wodę z barwników. Bazę stanowi celuloza pochodząca z pulpy drzewnej. W utworzonej w ten sposób matrycy zawieszone są nanocząsteczki palladu - metalu z grupy niklowców, który pełni rolę katalizatora. Całość jest bardzo porowata - gąbka składa się niemal w 99% z powietrza.

Nowa metoda oczyszczania nie działa na zasadzie adsorpcji, gdyż gąbka nie usuwa barwnika z wody. Zamiast tego katalizuje reakcję chemiczną, która prowadzi do zmiany struktury barwnika i jego odbarwienia. W wyniku tego woda ponownie staje się przezroczysta, a wszystko to w zaledwie kilka sekund.

Pozostaje czekać, aż nowy produkt opuści laboratorium i zostanie przetestowany w terenie.

źródło: www.washington.edu, zdjęcie: pixabay.com