Autonomiczne drony przepędzą ptaki z lotnisk

Autonomiczne drony przepędzą ptaki z lotnisk
Nowatorska technologia pozwala dronom samodzielnie lokalizować i przepędzać stada dzikich ptaków z dala od lotnisk, co zwiększa bezpieczeństwo i obniża koszty lotów. Jest to zasługą nowych algorytmów opracowanych wspólnie przez California Institute of Technology, Imperial College London oraz Korea Advanced Institute of Science and Technology.

Za sprawą szybkiego rozwoju lotnictwa cywilnego stale rośnie liczba kolizji ptaków z samolotami. Incydenty takie nie są na ogół niebezpieczne dla pasażerów, mogą jednak prowadzić do uszkodzeń samolotów i opóźnień z tym związanych, przez co zwiększają się koszty obsługi lotów. Szacuje się, że w wyniku zderzeń z ptakami linie lotnicze w samej tylko Ameryce Północnej tracą nawet 500 milionów dolarów rocznie.

W celu zapobiegania zdarzeniom tego typu stosuje się odstraszacze dźwiękowe lub szkolone ptaki drapieżne, których zadanie polega na trzymaniu innych ptaków z dala od lotnisk. Metody te są jednak kosztowne i zawodne.

Nowo opracowana technologia pozwala dronom na autonomiczne reagowanie w przypadku wykrycia stada ptaków w pobliżu chronionej strefy powietrznej. Naukowcy musieli najpierw dogłębnie poznać dynamikę poruszania się typowego stada, jego sposób komunikacji w locie oraz reagowania na zagrożenie. Wykorzystując te informacje stworzono model matematyczny, który pozwala dronom przewidywać tor lotu ptaków i tak dobierać własną trajektorię, aby jak najszybciej przepędzić je z dala od lotniska. Jednocześnie roboty nie rozbijają przy tym stada i nie wyrządzają ptakom żadnej krzywdy. Twórcy sami porównują swoją metodę do zachowania się psa pasterskiego.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie IEEE Transactions on Robotics. Poniżej można obejrzeć streszczenie tego artykułu w formie video:

 

źródło: Imperial.ac.uk, zdjęcie: Pexels.com