Lotniczy superinternet dla armii
Specjaliści z koncernu Northrop Grumman przeprowadzili niedawno test technologii, w ramach której na odległość do 20 km wysyłano bezprzewodowo dane z prędkością 100 Gb/s. Agencja DARPA przeprowadziła też bezprzewodowe testy powietrzne takiego systemu. W tym przypadku połączenie odbyło się na dystansie 100 km, pomiędzy samolotem eksperymentalnym Proteus a systemem naziemnym - z tą samą prędkością 100 Gb/s.
Testy przeprowadzono przy wykorzystaniu fal milimetrowych na częstotliwości 71-76 GHz i 81-86 GHz, przy pełnej przepustowości na każdej z częstotliwości 2x25 Gb/s. Zainstalowany na ziemi system nadawczo-odbiorczy wykorzystany w testach został zbudował przez inny znany koncern zbrojeniowy - Raytheon.
Amerykańskie wojsko chce stosować takie wysokoprzepustowe technologie do przesyłu kluczowych danych zwiadowczych do chmur obliczeniowych, bez potrzeby uziemiania maszyn. Od jakiegoś czasu trwają intensywne prace nad budową następcy zwiadowczego U-2. Bezzałogowiec mógłby odbywać loty trwające całe tygodnie lub miesiące i co jakiś czas przesyłać zgromadzone dane bezprzewodowo do centrów operacyjnych.