Pierwszy procesor mobilny 7 nm

Pierwszy procesor mobilny 7 nm
Na targach IFA w Berlinie Richard Yu z firmy Huawei przedstawił nowy chipset o nazwie Kirin 980, który wykonany został w procesie 7-nanometrowym. To pierwszy w tej klasie procesor mobilny. W kolejce do swoich prezentacji czekają już m.in. Apple i Qualcomm, który na początku przyszłego roku ma ogłosić własny procesor mobilny 7 nm, znany jako Snapdragon 855.

Kirin 980 przeznaczony jest do flagowych telefonów Huawei z serii Mate 20. Oprócz tego, że jest - jak podkreśla producent - "pierwszym na świecie chipsetem 7 nm", uzyskał też pierwszeństwo pod kilkoma innymi względami. To np. pierwszy chipset do pracy na rdzeniach Cortex-A76 i zdolny do współpracy technologią LTE 1,4 Gb/s, którą szefowie Huawei określają jako "gotową do pracy w sieci 5G".

Zdaniem ekspertów, produkcja własnych układów procesorowych stanowi jedną z głównych przyczyn wysokiej pozycji firmy Huawei w rankingach producentów smartfonów. Stawia to chińską firmę w elitarnym gronie. Tylko Apple i Samsung mogą się pochwalić podobnymi możliwościami. Inni ważni producenci telefonów - Xiaomi czy LG - muszą polegać na zewnętrznych dostawcach, takich jak Qualcomm czy MediaTek.