Japoński rekord świata mocy

Japoński rekord świata mocy
Grupa naukowców z Uniwersytetu w Tokio zarejestrowała najsilniejsze pole magnetyczne, jakie kiedykolwiek wytworzono w zamknięciu - aż 1200 tesli. Dla porównania, jest to natężenie około czterysta razy większe niż wytwarzane przez potężne magnesy używane w nowoczesnych maszynach MRI w szpitalach, oraz kilkadziesiąt milionów razy silniejsze niż pole magnetyczne Ziemi.

Wprawdzie wcześniej osiągnięto już silniejsze pole, ale miało to miejsce w eksperymentach na zewnątrz, przy użyciu materiałów wybuchowych. Udane generowanie i kontrolowanie tak silnego pola w pomieszczeniach zamkniętych może otworzyć nowe granice w fizyce półprzewodnikowej. Być może pozwoli naukowcom osiągnąć tzw. granicę kwantową, czyli sytuację, w której wszystkie elektrony w materiale są ograniczone do najniższego stanu podstawowego, w jakim mogą wystąpić egzotyczne zjawiska kwantowe.

Supersilne pole magnetyczne ma również wpływ na perspektywy syntezy jądrowej, gdzie wysokoenergetyczna plazma jest kontrolowana właśnie za pomocą magnetyzmu. Naukowcy uważają, że aby osiągnąć granicę kwantową lub utrzymać fuzję jądrową, konieczne może być zastosowanie natężenia pola magnetycznego wynoszącego co najmniej 1000 tesli lub więcej.