LiDAR odsłania tajemnice Majów

LiDAR odsłania tajemnice Majów
W tygodniku "Science" opisano badania przeprowadzone w ramach projektu PACUNAM w gwatemalskim regionie Peten (przy granicy z Meksykiem). Lotniczym skanowaniem za pomocą LiDAR-u objęto tam obszar o powierzchni 2144 km2. Dzięki sięgnięciu po nowatorską technikę oczom badaczy ukazał się taki obraz obiektów wzniesionych przed wiekami przez cywilizację Majów, jakiego jeszcze nie widzieli.

Zastosowanie LiDAR-u pozwoliło w chmurze punktów ALS usunąć warstwę roślinności - w tym przypadku gęstej dżungli. Łącznie doliczono się prawie 61,5 tys. zabytkowych struktur antropogenicznych (wśród nich piramid, świątyń, placów, a także kanałów, rolniczych tarasów, kamieniołomów czy dróg).

Daje to średnio prawie trzydzieści obiektów na kilometr kwadratowy. Na podstawie nowych danych oszacowano, że teren ten zamieszkiwało kiedyś od 7 do 11 mln osób, a więc znacznie więcej, niż dotychczas sądzono. Skany wykazały ponadto, że znajdujące się na tym obszarze bagna i nieużytki wykorzystywano niegdyś w celach rolniczych.