Humanoidalny HRP-5P na budowie

Humanoidalny HRP-5P na budowie
Film wideo udostępniony przez japoński Narodowy Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej (AIST) ukazuje prototyp robota budowlanego, przypominającego nieco konstrukcje Boston Dynamics. Widać na nim, jak podobny do człowieka HRP-5P podnosi płytę gipsowo-kartonową i przykręca ją do ściany. Pomimo powolnego tempa pracy japońska konstrukcja wykazuje się niezwykłą dokładnością w wykonywaniu zadań.

Ostatnio w rozwiniętych krajach coraz częściej stosuje się roboty w budownictwie. Najczęściej są to urządzenia do automatycznego układania cegieł lub do drukowania części konstrukcyjnych techniką 3D. HRP-5P wyróżnia się przede wszystkim humanoidalnym kształtem, który do tej pory w maszynach budowlanych nie był stosowany.

Konstruktorzy robota zwracają uwagę na to, że w japońskiej branży budowlanej brakuje pracowników – stąd pomysł na maszynę tego rodzaju, która w pełni zastąpiłaby człowieka.

"Prawdopodobnie wraz ze spadkiem wskaźnika urodzeń i starzeniem się społeczeństwa wiele gałęzi przemysłu, takich jak właśnie przemysł budowlany, będzie w przyszłości cierpieć na poważne niedobory rąk do pracy. Należy rozwiązać ten problem za pomocą technologii robotycznej", napisali naukowcy w komunikacie dla mediów.