Słoneczna Sonda Parker - oficjalnie najszybsza ludzka maszyna

Słoneczna Sonda Parker - oficjalnie najszybsza ludzka maszyna
Zgodnie z założonym planem, wystrzelona w sierpniu sonda Parker Solar Probe ustanowiła rekord prędkości obiektu stworzonego przez człowieka - 343 112 km/godz. Kolejne jej spektakularne osiągnięcie to zbliżenie się do Słońca na najmniejszy dystans w historii eksploracji Układu Słonecznego - 24 miliony km. I nie jest to ostatnie słowo tego urządzenia, gdyż ma ono w 2024 r. podejść do naszej gwiazdy na zaledwie 6,2 mln km (liczone od jej powierzchni), przemieszczając się z prędkością 692 018 km/godz.

W momencie rekordowego przelotu, zwrócona w kierunku Słońca osłona termiczna (Thermal Protection System) rozgrzała się do ok. 438°C. Dzięki niej jednak temperatura wewnątrz sondy, tam gdzie znajdują się instrumenty pomiarowe i sprzęt służący do komunikacji z Ziemią, wynosiła zaledwie ok. 25°C. Podczas największego przewidywanego zbliżenia ze Słońcem temperatura zewnętrzna przekroczy prawdopodobnie 1300°C.

Parker Solar Probe ma wykonać badania oraz zdalne obserwacje pola magnetycznego, plazmy i cząstek o wysokiej energii w wewnętrznym obszarze heliosfery. Głównym celem naukowym misji jest określenie struktury i dynamiki koronalnych pól magnetycznych Słońca, oraz tego, w jaki sposób jest podgrzewana korona, jak przyspieszany jest wiatr słoneczny oraz jak powstają i ewoluują cząstki o wysokiej energii.