Kolejne innowacje 5G

Kolejne innowacje 5G
Po komercyjnej inauguracji usług sieci 5G w Stanach Zjednoczonych, następuje wysyp innowacji związanych z nową generacją technologii telekomunikacyjnych. Firma Qualcomm poinformowała o znaczącej miniaturyzacji (o 25%) modułu anteny do odbioru fali milimetrowej. Daje to producentom urządzeń większe możliwości, jeśli chodzi o projektowanie smartfonów 5G mających pojawić się na rynku w 2019 r. Nowe moduły wyposażone są również w zintegrowany radiowy nadajnik nadawczo-odbiorczy 5G i działają w pasmach 26,5-29,6 GHz, 27,5-28,35 i 37-40 GHz.

Amerykański operator Sprint i firma LG zapowiedziały z kolei dostarczenie klientom w Stanach Zjednoczonych pierwszego smartfona 5G już w pierwszej połowie 2019 r. Inna para operator-producent, Verizon i Motorola, też ogłosiła wprowadzenie na rynek pierwszego smartfona obsługującego 5G. Dotychczas prezentowane prototypowe rozwiązania modułów 5G, np. w jednym z aparatów Motoroli, wyglądają dość niezgrabnie, więc miniaturyzacja jest bardzo pożądana.

Niemal równocześnie z komunikatem Qualcomma korporacja SiTime ogłosiła wprowadzenie Emerald Platform - rewolucyjnego, zdaniem ekspertów, rozwiązania do precyzyjnego pomiaru czasu opartego na oscylatorze kwarcowym OCXO MEMS. Ma to rozwiązać problemy związane z pomiarem czasu dla urządzeń infrastruktury 5G. Operatorzy komórkowi przechodzący do systemów 5G stałej dostępności potrzebują znacznie ściślejszej synchronizacji czasu w sprzęcie, zaś dotychczas stosowane oscylatory pozostają bardzo wrażliwe na czynniki środowiskowe, wibracje i temperatury. Jak zapewnia SiTime Corporation, dzięki Emerald Platform operatorzy będą mogli wdrażać sprzęt 5G w trudnych warunkach i zwiększać jego niezawodność.