Wgłębianie się w Marsa czas zacząć

Wgłębianie się w Marsa czas zacząć
Wystrzelona 5 maja 2018 r. z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii sonda InSight wylądowała bez żadnych sygnalizowanych problemów 26 listopada w rejonie przyrównikowym Marsa, w zachodniej części płaskiego, gładkiego obszaru zwanego Elysium Planitia.

- Po raz ósmy w historii ludzkości wylądowaliśmy na Marsie - skomentował udaną operację administrator NASA Jim Bridenstine.

Celem misji InSight jest przeprowadzenie badań geofizycznych, które dostarczą informacji o wewnętrznej budowie Czerwonej Planety i o jej współczesnej aktywności geologicznej. Pozwoli to lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa, a także planet typu ziemskiego. Sejsmometr znajdujący się na pokładzie lądownika umożliwi rejestrację zdarzeń związanych z aktywnością wnętrza tego ciała niebieskiego , a także upadków meteorytów na powierzchnię planety. InSight pozwoli też na przewiercenie się aż na blisko 5 m przez skorupę marsjańską.

Lądownik został przygotowany przez Jet Propulsion Laboratory, przy współpracy uczonych z francuskiej agencji CNES i niemieckiej DLR. Mechanizm udarowy penetratora HP³ (nieoficjalnie nazywany "Kretem") został wykonany przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN i polskiej firmy Astronika.

Sonda Insight - wizualizacja badań głebinowych
Sonda Insight - wizualizacja badań głebinowych
 

Jednym z pierwszych zadań po wylądowaniu było rozwinięcie dwóch dekagonalnych paneli słonecznych, które zapewniają urządzeniu energię. InSight rozpoczął zbieranie danych naukowych już w ciągu pierwszego tygodnia, choć zespoły obsługujące misję skupiły się najpierw na przygotowaniu do ustawienia instrumentów badawczych. Znajduje się wśród nich również coś, czego nigdy dotąd nie wysyłaliśmy na Marsa - sprzęt nagrywający dźwięk.