Polski pomysł, jak zrobić hybrydę z dowolnego pojazdu

Polski pomysł, jak zrobić hybrydę z dowolnego pojazdu
Specjaliści z Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL opracowali niezwykle ciekawą konstrukcję silnika elektrycznego. Można go umieścić w kole pojazdu, co potencjalnie pozwalałoby przekształcić w hybrydę spalinowo-elektryczną niemal każdy istniejący na rynku samochód benzynowy czy diesel.

- Prezentowany przez nas silnik elektryczny do zabudowy w piaście koła jest silnikiem napędowym do samochodów elektrycznych – mówił w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Piotr Dukalski, konstruktor z firmy KOMEL. - Możemy go stosować zarówno w układach z napędem na dwa, jak i na cztery koła. Taki silnik zapewnia samochodowi bardzo atrakcyjne parametry jezdne, bardzo dynamiczne skręcanie, ale również odzysk energii z wysoką sprawnością. Uwalniamy też przestrzeń przeznaczoną na standardowo stosowane silniki centralne, w celu np. zamontowania dodatkowych układów bateryjnych.

Konstruktorzy chcieliby zastosować swoje napędy do różnych pojazdów - od samochodów służb miejskich, przez auta osobowe, dostawcze, na autobusach skończywszy. Według planów konsumencka wersja silników może trafić na rynek już w tym roku.