Japonia: start telewizji 8K

Japonia: start telewizji 8K
Po kilku latach testów japońska telewizja publiczna NHK stała się pierwszym nadawcą na świecie, oferującym transmisje w jakości 8K. Japończykom zależy, by technologia 8K stała się powszechnie dostępna jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi, które w 2020 r. odbędą się w ich kraju. Póki co ani na rynku, ani w domach prawie nie ma sprzętu elektronicznego do odbioru sygnału o takiej jakości.

Pierwszym filmem wyemitowanym w rozdzielczości 8K była "2001: Odyseja kosmiczna" z 1968 r. BBC poinformowała, że wytwórnia Warner Bros specjalnie na potrzeby transmisji ponownie przeskanowała oryginalne negatywy filmu.

Japońska telewizja publiczna już od wielu lat zapisuje w standardzie 8K ważne wydarzenia, m.in. sportowe, aby móc w przyszłości wykorzystać gotowe materiały. Biorąc pod uwagę 7680×4320 pikseli (odpowiednik mniej więcej 32-megapikselowego zdjęcia), standard Super Hi-Vision 8K zapewnia szesnastokrotnie większą rozdzielczość niż standard HD i czterokrotnie większą liczbę pikseli niż standard 4K. Dodatkowo obejmuje wielokanałowy system dźwięku w układzie 22.2.