Dron, który potrafi latać i pływać

Dron, który potrafi latać i pływać
Zespół inżynierów z Uniwersytetu Rutgersa w amerykańskim stanie New Jersey stworzył prototyp niewielkiego drona, który jest zdolny zarówno do lotu, jak i do nurkowania pod wodą.

Naviator - bo tak nazywa się wynalazek - już wzbudził szerokie zainteresowanie przemysłu i wojska. Uniwersalny charakter pojazdu sprawia, że jest idealny do działań militarnych - dron taki w trakcie misji szpiegowskiej mógłby w razie potrzeby ukryć się przed wrogiem pod wodą. Potencjalnie może on także znaleźć zastosowanie m.in. na platformach wiertniczych, do prowadzenia inspekcji budowlanych czy działań ratowniczych w trudno dostępnych obszarach.

Z całą pewnością znajdzie również swoich miłośników wśród gadżeciarzy i hobbystów-amatorów. Według raportu Goldman Sachs Research globalny rynek konsumencki dronów czeka intensywny wzrost - już w roku 2020 ma przynieść 3,3 miliarda dolarów zysku.

Nowy wynalazek w działaniu można zobaczyć na poniższym filmie:

 

Co prawda w obecnej formie dron ma jeszcze niewielkie możliwości, ale to dopiero wczesny prototyp. Twórcy pracują teraz nad ulepszeniem systemu sterowania, zwiększeniem pojemności baterii oraz zwiększeniem ładowności.

 

źródło: Singularityhub.com; zdjęcie: Pobonline.com