Grenlandzki krater, który może wiele wyjaśnić

Grenlandzki krater, który może wiele wyjaśnić
Zespół międzynarodowych badaczy potwierdził pierwsze w historii odkrycie krateru uderzeniowego meteorytu położonego głęboko pod pokrywą lodową Grenlandii. Jak podało centrum lotów kosmicznych Goddarda NASA, odkryty pod lodowcem Hiawatha krater ma ok. 300 m głębokości i 31 km średnicy.

Według uczonych powstał on prawdopodobnie na skutek uderzenia ok. 800-metrowego, żelaznego meteorytu w północno-zachodnią Grenlandię. Następnie krater pokrył się grubą warstwą lodu.

Zespół badaczy z Centrum GeoGenetyki Uniwersytetu w Kopenhadze i Muzeum Historii Naturalnej Danii po raz pierwszy zauważył krater w lipcu 2015 r. Data jego powstania nie jest jeszcze dokładnie określona, ale wiadomo, że było to nie dalej niż 3 miliony lat temu. Kurt Kjær, profesor w Centrum GeoGenetyki i główny autor badań oświadczył w komunikacie medialnym, że impakt mógł nastąpić nawet pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, czyli ok. 11-13 tys. lat temu, co uczyniłoby krater jednym z najmłodszych na świecie. Gdyby tak rzeczywiście było, wydarzenie mogłoby mieć wielki wpływ na rozwój ludzkiej cywilizacji, a jego badanie pomogłoby w wyjaśnieniu wielu innych odkryć naukowych.