Mikroroboty - automatyczne inspekcje i naprawy rur

Mikroroboty - automatyczne inspekcje i naprawy rur
Brytyjski Departament ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej ogłosił inwestycję w projekt rozwoju mikrorobotów zdolnych do kontroli i naprawy krajowej sieci podziemnych rur. Zwolennicy tego rozwiązania uważają, że jeśli projekt zakończy się sukcesem, może przynieść krajowi miliardy dolarów oszczędności rocznie - i zarazem zmienić sposób wykonywania prac drogowych na całym świecie.

Według komunikatu prasowego, zespół badaczy z czterech brytyjskich uniwersytetów będzie pracował nad rozwojem mikrorobotów o długości ok. 1 cm, umiejących latać, pływać lub czołgać się przez rury transportujące wodę, gaz i ścieki pod ulicami Wielkiej Brytanii.

Kirill Horoshenkov z Uniwersytetu Sheffield, powiedział "The Daily Telegraph", że zespół planuje opracowanie dwóch wersji robotów. Pierwszą stanowi "bot inspekcyjny", potrafiący samodzielnie nawigować i badać rury przy użyciu technologii sonaru. Drugi to "bot roboczy", nieco większy, sterowany zdalnie i zdolny do naprawy rur przy użyciu cementu i klejów, lub do czyszczenia ich za pomocą strumienia dużej mocy. Urządzenia mają być gotowe w ciągu pięciu lat.