Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

NASA wyśle misję na Tytana?

NASA wyśle misję na Tytana?
Jeszcze w tym roku NASA zdecyduje, czy wróci na powierzchnię Tytana - największego z księżyców Saturna. Po sukcesie misji Cassini-Huygens, gdy na Ziemię trafiły pierwsze zdjęcia z powierzchni tego księżyca, naukowcy opracowali ambitny plan wysłania tam kolejnej sondy. Tym razem na dłużej.

Dragonfly (ang. Ważka) to zaproponowana przez badaczy z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory misja zbadania powierzchni Tytana przy pomocy zasilanego radioizotopowo drona. Użycie takiego właśnie pojazdu znacząco zwiększyłoby zasięg prowadzonych badań, gdyż mógłby on łatwo przemieszczać się na dziesiątki kilometrów i przebadać tym samym obszar wielokrotnie większy niż w przypadku zastosowania klasycznego łazika naziemnego. Co ciekawe, z uwagi na małą grawitację Tytana i jego gęstą atmosferę latanie dronem byłoby dużo prostsze niż na Ziemi.

Jak wiadomo na powierzchni Tytana znajduje się spora ilość związków organicznych (odkryto np. obecność dużych zbiorników - jezior - wypełnionych ciekłym metanem), które nie zostały dotychczas bliżej zidentyfikowane. Dragonfly umożliwiłby naukowcom dokładne zbadanie tych substancji, a przez to dużo lepsze poznanie tego niezwykłego księżyca.

Rozpoczęcie nowej misji - o ile NASA zdecyduje się na jej realizację - planowane jest na 2025 rok, a sonda może dotrzeć do powierzchni Tytana już w 2034. Agencja ogłosi swoją decyzję latem tego roku.

 

źródło: Space.com; zdjęcie: Johns Hopkins APL (Dragonfly.jhuapl.edu)