Statek kosmiczny zasilany parą wodną

Statek kosmiczny zasilany parą wodną
Naukowcy z University of Central Florida we współpracy z NASA oraz amerykańską firmą Honeybee Robotics zbudowali prototyp niewielkiego pojazdu kosmicznego, który do poruszania się wykorzystuje parę wodną i - przynajmniej teoretycznie - może działać w nieskończoność. Czy XIX-wieczna technika umożliwi nam podróże międzyplanetarne?

Lądownik WINE (skrót od angielskich słów World Is Not Enough - świat to za mało) ma wymiary kuchenki mikrofalowej i wyposażony został w kompaktowe urządzenie do wydobywania wody spod powierzchni odwiedzanych planetoid. Woda ta przy wykorzystaniu energii pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych zmieniana jest w parę, która zasila niewielkie silniki odrzutowe. Pozwalają one na start pojazdu pod warunkiem, że grawitacja danego ciała niebieskiego jest wystarczająco niska.

Zdjęcie 2: Prototyp pojazdu WINE pozytywnie przeszedł symulację pobierania wody z powierzchni sztucznej asteroidy.
Prototyp pojazdu WINE pozytywnie przeszedł symulację pobierania wody z powierzchni sztucznej asteroidy.

Pojazd WINE może zostać wykorzystany do eksploracji asteroid, ale także planet oraz ich księżyców. Teoretycznie mógłaby podróżować w nieskończoność - o ile oczywiście znajdzie na ich powierzchni wodę. Na początek twórcy chcą odwiedzić ziemski Księżyc, ale w planach są także misje na dużo odleglejsze obiekty, takie jak np. Europa - jeden z księżyców Jowisza - lub planeta karłowata Ceres.

 

źródło: Livescience.com; zdjęcia: Pixabay.comUniversity of Central Florida