Nadchodzą szczury-cyborgi

Nadchodzą szczury-cyborgi
Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach stworzyli bezprzewodowy interfejs łączący mózg szczura z mózgiem ludzkim. Przy jego wykorzystaniu można sterować ruchem zwierzęcia przy pomocy myśli. Przełomowe badania opublikowano w czasopiśmie Nature.

System BBI (ang. Brain to Brain Interface) służy do jednostronnego przesyłania sygnałów z mózgu ludzkiego do mózgu szczura. Przy wykorzystaniu elektroencefalografii (EEG) mierzone są zmiany w aktywności mózgu operatora. Sygnał trafia następnie do komputera, gdzie jest konwertowany na impulsy elektryczne przesyłane bezprzewodowo do mikroelektrod wszczepionych bezpośrednio do mózgu zwierzęcia. W ten sposób człowiek może wydawać polecenia sterujące ruchem szczura.

System do poprawnego działania wymaga wstępnego treningu, tak aby móc właściwie interpretować odbierane sygnały. Istnieje także pewne opóźnienie w pracy systemu wynikające z nieprecyzyjności metody EEG. Pomimo tego możliwe jest kontrolowanie ruchu zwierzęcia aż z 90% skutecznością. W opisanych przez badaczy eksperymentach laboratoryjnych przeprowadzano badane szczury przez różnego rodzaju labirynty. Co prawda systemy BBI są już rozwijane od kilku lat, lecz dopiero teraz wykorzystano interfejs tego typu do tak zaawansowanych zadań nawigacyjnych.

Choć to dopiero początek badań prowadzonych przez zespół z Chin to już wzbudziły one szereg pytań natury etycznej. Jak na razie eksperymenty przeprowadzane są za zgodą władz uczelni.

 

źródło: Nature.com; zdjęcie: Pixabay.com