Szybkie trójwymiarowe drukowanie światłem

Szybkie trójwymiarowe drukowanie światłem
Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley skonstruowano drukarkę 3D, która wykorzystuje do tworzenia obiektów światło. Urządzenie działa na zupełnie innej zasadzie niż klasyczny sprzęt 3D, nanoszący materiał warstwa po warstwie. Nadano mu nazwę Replicator, na cześć maszyny z serii filmowej „Star Trek”, która służyła do kreowania materii z energii.

Replicator drukuje na podstawie dwuwymiarowych zdjęć trójwymiarowego modelu, wykonanych z różnych perspektyw. Są one rzutowane z pomocą projektora na szklany cylinder wypełniony syntetyczną żywicą należącą do akrylanów. Pod wpływem światła o odpowiednich właściwościach żywica twardnieje - dlatego właśnie obiekt powstaje od razu w całości, a nie drogą mozolnego nanoszenia warstw materiału z dyszy.

Podobna technika opracowana niemal w tym samym czasie na amerykańskim Uniwersytecie Michigan tworzy obiekty sto razy szybciej niż za pomocą znanych metod druku 3D. Techniki świetlne zapewniają przy okazji dużo gładszą powierzchnię niż w przypadku standardowego nakładania warstw, choć na razie osiąga się w ten sposób jedynie małe gabaryty - przedmioty o najwyżej kilkucentymetrowych wymiarach.