Nadmuchiwany szybowiec na Marsie

Nadmuchiwany szybowiec na Marsie
Na University of Arizona powstał projekt nadmuchiwanego szybowca, który miałby pomóc w eksploracji powierzchni Czerwonej Planety.

Rozpiętość skrzydeł szybowca to prawie 6 metrów, a waży przy tym tylko około 5 kg. Według założeń na Marsa miałby dostać się na pokładzie niewielkiego satelity (tzw. CubeSat). Po wejściu w atmosferę planety nastąpi automatyczne napełnienie skrzydeł azotem i pojazd rozpocznie misję. Zewnętrzna powłoka maszyny wykonana zostanie z tworzywa utwardzanego promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji po rozłożeniu przy jednoczesnej elastyczności na etapie transportu.

Twórcy przekonują, że szybowiec taki pozwoli na szybszą eksplorację planety w porównaniu z konwencjonalnym łazikiem naziemnym, zaś dostarczone przez niego zdjęcia będą dużo lepszej jakości niż te pochodzące z orbitalnego satelity. Dzięki silnym wiatrom występującym w marsjańskiej atmosferze szybowiec będzie mógł odbywać długie loty nad powierzchnią Czerwonej Planety - dużo dłuższe niż w przypadku opracowywanego przez NASA marsjańskiego helikoptera.

 

źródło i zdjęcie: Futurism.com