Specjalny granat antydronowy

Specjalny granat antydronowy
Jak pokazał niedawny paraliż londyńskiego lotniska Gatwick nawet niewielkie amatorskie drony mogą stanowić duże zagrożenie dla ludzkiego bezpieczeństwa. Ciekawe narzędzie do ich zwalczania opracowali niedawno inżynierowie armii amerykańskiej. Jest to specjalny granat, który umożliwi złapanie niepożądanego drona w sieć.

Prototypowy granat kalibru 40 mm opracowany został w bazie Picatinny Aresnal w stanie New Jersey przez Tomasza Blyskala, Richarda Fonda i LaMara Thompsona. Do jego wystrzelenia można wykorzystać zarówno niewielki, podwieszany pod karabinem granatnik M320, jak i większy granatnik typu Mk 19. Prosta obsługa i duży zasięg stanowią dużą zaletę nowej broni.

Schemat budowy granatu antydronowego
Schemat budowy granatu antydronowego

 

Granat wyposażony został w zestaw czujników oraz specjalny mechanizm służący do automatycznego wyrzucenia sieci, gdy tylko urządzenie znajdzie się w pobliżu lecącego drona. Sieć po rozłożeniu osiąga średnicę od 6 do 9 metrów, co niemal gwarantuje skuteczność trafienia.

Według twórców nowa broń jest skuteczniejsza od innych tego typu systemów (np. broni elektromagnetycznej czy dronów ofensywnych), gdyż jest tania i łatwa w obsłudze. Ponadto wystarczy jeden żołnierz z zapasem granatów, by szybko zneutralizować wiele celów.

 

źródło: Newatlas.com; zdjęcia: Catalog.archives.gov, US Army