Rozrusznik napędzany biciem serca

Rozrusznik napędzany biciem serca
Rozrusznik serca jest bez wątpienia nieocenionym wynalazkiem, który daje szansę na normalne życie ludziom z zaburzeniami pracy tego narządu. Bardzo poważnym ograniczeniem nadal pozostaje jego zasilanie - konwencjonalna bateria zapewnia działanie urządzenia przez okres od 5 do 12 lat. W celu wymiany na nową konieczny jest inwazyjny zabieg chirurgiczny, który niesie ryzyko powikłań. Rozwiązaniem tego problemu może być nowoczesny rozrusznik zasilany energią pochodzącą wprost z bicia serca.

Rewolucyjne urządzenie zostało zaprojektowane przez nanotechnologów z Shanghai Jiao Tong University w Chinach. Na układ składa się w pełni funkcjonalny, konwencjonalny rozrusznik serca oraz nowatorski element zasilający, który jest w zasadzie miniaturowych rozmiarów ramką z giętkiego tworzywa sztucznego. Tworzywo to wykazuje właściwości piezoelektryczne, polegające na wytwarzaniu ładunków elektrycznych pod wpływem działania naprężeń mechanicznych. Element zasilający zostaje wszczepiony do worka osierdziowego, gdzie oddziałuje na niego bijące serce. Wygenerowana w ten sposób energia elektryczna wystarczy do dożywotniego zasilania rozrusznika.

Jak na razie urządzenie przeszło pomyślnie testy na świniach, których fizjologia przypomina ludzką. Trwają dalsze badania nad zastosowaniem tego rozwiązania u człowieka.

 

źródło: Nanowerk.com, zdjęcie: Maxpixel.net