Zajrzyj za róg z pomocą nowoczesnej technologii

Zajrzyj za róg z pomocą nowoczesnej technologii
Naukowcom z Boston University udało się odtworzyć obraz wyświetlany za rogiem tylko na podstawie niewyraźnego odbicia na ścianie. Opracowany przez nich nowatorski program komputerowy zmienił zwykłą kamerę cyfrową w swoisty peryskop.

Artykuł dotyczący "peryskopii obliczeniowej" (ang. computational periscopy) ukazał się właśnie na łamach Nature. Technika ta pozwala na obserwację obrazów całkowicie ukrytych za przeszkodą przy wykorzystaniu szczątkowych informacji pochodzących z odbicia na ścianie. Sam niewyraźny cień obiektu wystarczył, aby program komputerowy skutecznie odtworzył jego wygląd. Na wszystkie obliczenia potrzebował niespełna kilkudziesięciu sekund. Szczegóły eksperymentu można zobaczyć w poniższym materiale filmowym (w języku angielskim):

 

Podobne techniki są rozwijane już od pewnego czasu, jednak dotychczas konieczny był do tego bardzo drogi, specjalistyczny sprzęt optyczny. Naukowcom z Bostonu udało się zebrać wszystkie informacje potrzebne do symulacji wykorzystując przeciętnej klasy kamerę cyfrową. Można mieć więc nadzieję, że technologia ta już wkrótce stanie się szerzej dostępna. Wachlarz jej potencjalnych aplikacji jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno zastosowania militarne (np. do celów rozpoznawczych), jak i cywilne (w inteligentnym monitoringu ulicznym czy w systemach nawigacyjnych samochodów autonomicznych).

 

źródła: Theguardian.com, Nature.com; zdjęcie: Pixabay.com