Nowa era odzieży termoaktywnej

Nowa era odzieży termoaktywnej
Naukowcy opracowali inteligentną tkaninę, która dynamicznie reaguje na zmianę temperatury i wilgotności otoczenia. Materiał sam dostosowuje swoją strukturę uwalniając ciepło, gdy tylko wilgotność i temperatura wokół rosną. Dzięki temu odzież wykonana z takiej tkaniny zapewni użytkownikowi stały komfort noszenia niezależnie od warunków.

Za wynalazek odpowiada zespół badaczy z University of Maryland pod kierunkiem YuHuang Wanga i Ouyang Mina. Swoją pracę opublikowali na łamach prestiżowego magazynu Science.

Tkanina jest wrażliwa na promieniowanie cieplne i zmienia swoją budowę w zależności od zachowania się ludzkiego ciała. W odpowiedzi na wzrost temperatury i wilgotności, włókna kurczą się umożliwiając odprowadzenie ciepła na zewnątrz. Gdy tylko ciało się wychłodzi włókna ponownie pęcznieją zatrzymując ciepło przy skórze.

Sekret tkwi w przędzy, z której wykonana jest tkanina. Syntetyczne włókna pokryte się warstwą węglowych nanorurek, które kurczą się w odpowiedzi na promieniowanie podczerwone emitowane przez rozgrzaną skórę. Materiał staje się przez to przewiewny i umożliwia odprowadzenie ciepła wraz z parującym z ciała potem. Spadek temperatury wywołuje z kolei efekt przeciwstawny - nanorurki rozszerzają się, przez co pory w materiale zamykają się. Jak zapewniają twórcy jest to pierwszy na świecie materiał, który tak dynamicznie zmienia swoją strukturę w odpowiedzi na warunki otoczenia.

Wang nawiązał już współpracę z przedstawicielami przemysłu odzieżowego i planuje szybką komercjalizację wynalazku. Według jego założeń koszt produkcji nowej tkaniny nie będzie zbytnio odbiegać od produktów dostępnych obecnie w sprzedaży.

 

źródło: Scientificamerican.com; zdjęcie: @TheSciencePlug - Twitter.com (Pbs.twimg.com/media/DzFKlNDV4AAEeeE.jpg)