Samonaprawiająca się guma

Samonaprawiająca się guma
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii opracowali nowy rodzaj materiału gumowego otrzymywanego techniką druku 3D. Poza innymi właściwościami cechuje się tym, że jest zdolny do samonaprawiania pojawiających się w nim pęknięć, dziur i innych uszkodzeń. Zdaniem twórców, guma tego rodzaju może znaleźć zastosowanie w produkcji obuwia, opon, w robotyce miękkiej i elektronice.

Materiał jest wytwarzany z wykorzystaniem procesu fotopolimeryzacji, polegającego na stosowaniu światła do krzepnięcia płynnej żywicy w określone kształty lub geometrie. Fotopolimeryzacja zachodzi wskutek reakcji w grupie związków zwanych tiolami. Jeśli dodamy utleniacz, tiole przekształcają się w inną grupę, znaną jako disiarczki. To dzięki nim uzyskuje się efekt samoregeneracji, gdy dochodzi do uszkodzenia.

W ramach eksperymentów badacze w ciągu 5 sekund zdolni byli wydrukować z nowej gumy kwadrat o boku 17,5 mm. Ten i inne obiekty po uszkodzeniu regenerowały się w ciągu 20 minut. W dołączonym do prezentacji filmie wideo naukowcy zademonstrowali możliwości swojego materiału, wykorzystując go np. w podeszwie butów czy czujniku elektrycznym.