Nowe skrzydła dla samolotów

Nowe skrzydła dla samolotów
Zespół inżynierów NASA we współpracy ze studentami Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracował i zaprezentował koncepcję nowego typu skrzydeł, które ich zdaniem ostatecznie obniżą koszty i zwiększą wydajność przyszłych samolotów. Projekty te zostały opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Smart Materials and Structures".

Jak wyjaśniają naukowcy w komunikacie prasowym, zmodernizowane skrzydło samolotu składa się z setek niewielkich, sześciennych elementów, co pozwala na "zmianę kształtu w trakcie lotu w celu lepszej jego kontroli". Moduły z ultralekkich materiałów są pokryte cienkim materiałem polimerowym. Benjamin Jenett, jeden z uczestników projektu, wyjaśnia, że chodzi o to, by geometria skrzydeł była optymalizowana w każdej części lotu, od startu do lądowania. Zespół zaprojektował system, który automatycznie reaguje na zmiany warunków obciążenia aerodynamicznego poprzez zmianę kształtu skrzydła – rodzaj samoregulującego się, pasywnego procesu jego rekonfiguracji.

Naukowcy informują, że nowa koncepcja stanowi udoskonalenie ich wcześniej przetestowanego skrzydła trójstopowego.

"Ta wersja skrzydła została ręcznie zmontowana przez zespół naukowców. Jednak proces zaprojektowano tak, aby mógł być łatwo powtarzany przez rój małych, prostych, autonomicznych robotów montażowych", podaje MIT w komunikacie.