Nowe nano-drony już wkrótce w polskiej armii

Nowe nano-drony już wkrótce w polskiej armii
Na wyposażenie Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca już wkrótce trafią miniaturowe drony rozpoznawcze. Urządzenia tego typu posiadają m.in. siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, Australii i Indii, a w Europie Niemiec, Norwegii czy Wielkiej Brytanii.

PD-100 Black Hornet III Nano to miniaturowy śmigłowiec produkowany przez firmę FLIR Systems. Dron ma długość 168 mm i waży nieco ponad 30 g. Wirnik o średnicy 123 mm pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości 18 km/h. Maksymalny czas trwania lotu to ok. 25 minut przy zasięgu do 2 km. Jak dotąd wyprodukowano ok. 8000 tego typu urządzeń.

Na wyposażenie drona składają się m.in. trzy kamery o dużej rozdzielczości (dwie dzienne i jedna nocna), dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu w czasie rzeczywistym. Operator steruje urządzeniem przy pomocy niewielkiego tableta.

Materiał filmowy prezentuje nano-drona w akcji:

Urządzenia te stanowić będą osobisty system rozpoznania komandosów stosowany na bliskim zasięgu. Jak na razie nie jest znana wielkość samego zamówienia ani czas jego realizacji. Wiadomo tylko, że podpisana z polskim dystrybutorem umowa ma wartość ponad 14 mln złotych.

 

źródło: Milmag.pl, zdjęcie: Flir.com