Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Syntetyczny alkohol

Syntetyczny alkohol
Trwają prace nad "syntetycznym alkoholem", który wprawi konsumenta w stan upojenia nie wywołując przy tym kaca. Zgodnie z obietnicami twórców produkt będzie gotowy w ciągu najbliższych pięciu lat.

Napoje alkoholowe towarzyszą naszej cywilizacji niemal od samego początku jej istnienia. Ich nadmierne spożycie prowadzi jednak do szeregu niepożądanych skutków ubocznych, które zwykliśmy określać jako kac. Profesor David Nutt z Imperial College London wraz z zespołem pracuje nad stworzeniem syntetycznego odpowiednika alkoholu, który wywołuje u konsumenta podobne uczucie upojenia, lecz nie ma przy tym żadnych efektów ubocznych.

Związek o nazwie Alcosynth charakteryzuje się bardzo specyficznym oddziaływaniem na układ nerwowy, konkretnie na receptory GABA, które są stymulowane podobnie jak po spożyciu zwykłego alkoholu. Twórcy zapewniają, że nowo opracowany związek jest całkowicie nietoksyczny, przez co nie tylko nie wywołuje kaca, ale jest także bezpieczny dla ludzkiego organizmu, w szczególności dla wątroby. W założeniu po upływie kilkudziesięciu minut od spożycia konsument ma w pełni wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dalsze badania nad produktem trwają. Ma on trafić do sprzedaży pod nazwą Alcarelle dopiero za kilka lat, już teraz wywołuje jednak sporo kontrowersji. Krytycy zarzucają m.in. że nie ma rzetelnych badań nad długoterminowymi skutkami spożycia tego specyfiku. Poza tym nieznany jest jego potencjał uzależniający.

Pamiętajmy, że alkohol jest bardzo niebezpieczną używką. Według Światowej Organizacji Zdrowia odpowiada on za ponad 3 mln zgonów rocznie.

 

źródła: Dailymail.co.uk, Thetemper.com; fot. Unsplash