Robot sam posegreguje odpady

Robot sam posegreguje odpady
Badacze z MIT Computer Science & Artificial Intelligence Laboratory stworzyli robota, który samodzielnie potrafi segregować śmieci. Robot rozpoznaje rodzaj odpadu po dotyku i sam wybiera, do którego pojemnika powinien on dalej trafić. Wynalazek może w przyszłości wyręczyć człowieka i ułatwić pracę w sortowniach śmieci.

Robot o nazwie RoCycle posiada ramię wyposażone w szereg wyspecjalizowanych sensorów, w tym czujniki nacisku i przewodności elektrycznej. To dzięki nim potrafi szybko ocenić wielkość obiektu, stopień jego elastyczności (twardości) czy wyznaczyć przewodnictwo materiału. Na podstawie tak zebranych danych robot z łatwością odróżnia od siebie przedmioty metalowe, plastikowe czy papierowe i przenosi je do odpowiednich pojemników.

Na uwagę zasługuje budowa chwytaka znajdującego się na końcu ramienia robota. Wykonano go z tworzywa o właściwościach auksetyku tzn. przy rozciąganiu w jednym kierunku materiał powiększa swoje rozmiary we wszystkich kierunkach i na odwrót. Dzięki temu możliwa jest dynamiczna praca chwytaka przy zachowaniu prostoty całej konstrukcji.

Działanie robota można zobaczyć w materiale filmowym udostępnionym przez twórców:

Na obecnym etapie rozwoju robot radzi sobie z rozróżnianiem pojedynczych, stacjonarnych obiektów z 85% trafnością. Niestety, przy symulacji z wykorzystaniem ruchomego pasa transmisyjnego skuteczność urządzenia spadła do 63%. Aby móc zastosować wynalazek w praktyce musi on lepiej radzić sobie z obsługą ruchomych taśm zasypanych zmieszanymi odpadami, a na to będzie trzeba jeszcze poczekać.

 

źródło: Engadget.com, zdjęcie: Pixabay.com