Przemieszczanie dużych bloków bez dźwigu

Przemieszczanie dużych bloków bez dźwigu
Naukowcy z laboratorium projektowego Matter Design - w większości absolwenci Massachusetts Institute of Technology (MIT) - opracowali metodę przemieszczania ciężkich przedmiotów bez konieczności używania narzędzi i maszyn, za pomocą samych tylko rąk. Jeden z nich, Brandon Clifford, zaprezentował nową technikę na konferencji TED 2019.

Autorzy tej metody twierdzą, że korzystają z tych samych rozwiązań, które stosowane były przez starożytne cywilizacje do budowy Stonehenge i posągów na Wyspie Wielkanocnej. Sekret tkwi w sięgnięciu po odpowiedni materiał i ustaleniu środka ciężkości. Aby opanować oba parametry, Matter Design wykorzystuje algorytm komputerowy. Kiedy ten opracuje sposób efektywnego poruszania obiektu, należy ów obiekt stworzyć dokładnie według modelu.

Zdaniem Clifforda, nowa technika może zmienić budownictwo, pozwalając pracować na budowach bez użycia dźwigów - często zbyt drogich lub niedających się w danym miejscu zastosować. Koncepcja Matter Design może też znacznie uprościć rozbiórkę budowli, których nie trzeba będzie odtąd niszczyć, lecz wystarczy po prostu przemieścić elementy konstrukcji do innej konfiguracj