Pozornie wbrew fizyce

Pozornie wbrew fizyce
Fizycy z Uniwersytetu w Zurychu opracowali proste urządzenie, które pozwala ciepłu przepływać z zimnego środowiska do ciepłego, bez zewnętrznego źródła zasilania. Proces ten pozornie wydaje się być sprzeczny z podstawowymi prawami fizyki, a zwłaszcza z drugą zasadą termodynamiki.

Grupie badawczej prof. Andreasa Schillinga udało się schłodzić dziewięciogramowy kawałek miedzi z temperatury ponad 100°C do znacznie niższej niż temperatura pokojowa bez zewnętrznego źródła zasilania.

- Teoretycznie to eksperymentalne urządzenie mogłoby zamienić wrzącą wodę w lód, bez użycia jakiejkolwiek energii – mówi Schilling.

Aby to osiągnąć, naukowcy wykorzystali moduł Peltiera, stosowany powszechnie w urządzeniach chłodniczych.

Oczywiście prawa fizyki pozostają tu nienaruszone. Naukowcy zademonstrowali rodzaj znanego nauce termicznego obwodu oscylującego, wykazując, że może być on również eksploatowany w sposób "bierny", tj. bez wspomnianego zewnętrznego źródła zasilania. Według pomiarów szwajcarskich uczonych, oscylacje termiczne całego układu doprowadziły ostatecznie do wzrostu jego entropii, co jest w pełni zgodne z drugim prawem termodynamiki.