"Mechaniczny struś" pomoże w załadunku palet

"Mechaniczny struś" pomoże w załadunku palet
Nowy robot stworzony przez amerykańską firmę Boston Dynamics z niebywałą gracją radzi sobie z układaniem pudełek na palecie. Choć zadanie to jest dosyć proste to już sama konstrukcja urządzenia jest dziełem bardzo zaawansowanej nauki.

Już w 2017 mogliśmy zobaczyć robota Handle - twór niemal humanoidalny, poruszający się na dwóch kołach, który z łatwością pokonuje przeszkody terenowe i zdolny jest do przenoszenia niewielkich ładunków.

Połączenie dwunożnej istoty z napędem kołowym umożliwiało szybkie i zwinne poruszanie się i ułatwiało utrzymanie równowagi. Na płaskiej powierzchni robot rozwijał prędkość prawie 15 km/h, zachowując jednocześnie umiejętność poruszania się po trudnym terenie za sprawą dwóch niezależnych od siebie kończyn.

Nowy Handle bazuje na konstrukcji swojego poprzednika, tym niemniej nie ma już postaci humanoidalnej - przypomina raczej ptaka z długą szyją (stąd przezwisko "mechaniczny struś"). Ma 2 metry wysokości i waży ponad 100 kg.

Dwa niewielkie ramiona zastąpiono pojedynczym, długim żurawiem zaopatrzonym w próżniowe przyssawki. Utrzymanie równowagi umożliwia dynamicznie poruszająca się przeciwwaga, która nadaje urządzeniu jeszcze bardziej "organiczny" charakter.

Poniższy materiał filmowy przedstawia nowego robota w działaniu:

Handle może przenosić ładunki o masie do 15 kg. Za sprawą umieszczonych na "dziobie" kamer robot potrafi samodzielnie rozpoznawać ładunki po kodach QR i odpowiednio je szeregować.

Teoretycznie może więc znaleźć zastosowanie w halach magazynowych, gdzie ułatwi rozładunek bądź przygotowanie przesyłek do transportu. Czas pokaże, czy nowy wynalazek od Boston Dynamics znajdzie swoje miejsce w centrach logistycznych czy też będzie tylko kolejną robotyczną ciekawostką.

źródło: arstechnica.com, zdjęcie: www.bostondynamics.com