To urządzenie wykryje chorobę po zapachu

To urządzenie wykryje chorobę po zapachu
Międzynarodowy zespół naukowców opracował urządzenie zdolne do detekcji zmian chorobowych poprzez analizę składu wydychanego powietrza. Niezwykły aparat potrafi obecnie wykryć aż 17 różnych chorób z 86% skutecznością.

System o nazwie Na-Nonose działa w oparciu o sztuczną inteligencję. Szereg nano-czujników zbiera dane analizując próbki wydychanego przez pacjenta powietrza. Okazuje się bowiem, że oprócz dwutlenku węgla czy pary wodnej wydychamy także sporo (bo nawet 3500) różnego rodzaju lotnych związków organicznych.

Większość z nich powstaje w wyniku naturalnych przemian metabolicznych zachodzących w naszych organizmach, natomiast niektóre substancje mogą wskazywać na występowanie określonych zmian chorobowych.

Nowo opracowany Na-Nonose wykrywa nawet śladowe ilości tych specyficznych indykatorów, co pozwala na szybką i nieinwazyjną diagnostykę.

Urządzenie jest co prawda jeszcze w fazie testów, ale już teraz potrafi trafnie zdiagnozować choroby takie jak nowotwór płuc, nowotwór prostaty, choroba Leśniowskiego-Crohna (choroba zapalna jelit) czy stwardnienie rozsiane.

Może się okazać, że już wkrótce Na-Nonose zrewolucjonizuje współczesną diagnostykę medyczną.

źródło: stadivm.com, zdjęcie: stadivm.com