Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wydrukować marsjańskie siedliska

Wydrukować  marsjańskie siedliska
NASA wyłoniła zwycięzców konkursu 3D-Printed Habitat Challenge , dotyczącego opracowania projek - tu marsjańskiego habitatu, który ma powstać techniką druku 3D.

Rywalizacja rozpoczęła się w 2015 r. Trzy zwycięskie zespoły, które podzieliły się nagrodą w wysokości 100 tys. dolarów, pochodzą z Nowego Jorku, Arkansas i New Haven - a ich projekty na obrazkach wyglądają na śmiałe wizje.

Pierwsze miejsce zajęła ekipa SEArch+/Apis Cor, za wertykalny projekt obiektu, który może być stale wzmacniany dodatkowym drukiem 3D.
Drugie miejsce zdobył Team Zopherus za projekt opierający się na pracy mobilnych drukarek 3D.
Laureaci trzeciej pozycji, Team Mars, zaproponowali mieszkalne konstrukcje modułowe z polietylenu, włókien i lokalnie pozyskiwanego regolitu.

Zgodnie z założeniami konkurs polegał nie tylko na zaprojektowaniu wyglądu marsjańskich habitatów, ale również na opracowaniu techniki ich wykonania na miejscu. Trudno sobie przecież wyobrazić, że wszystko, co będzie potrzebne do budowy siedlisk dla przyszłych eksploratorów Czerwonej Planety, uda się dostarczyć z Ziemi. Koncepcja obejmowała więc korzystanie z dostępnych na miejscu surowców.