Robotyczna ryba ze sztucznym układem krążenia

Robotyczna ryba ze sztucznym układem krążenia
Zespół badaczy z amerykańskiego Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku stworzył rybę-robota ze sztucznym układem krążenia, który pozwala jej poruszać się w sposób do złudzenia przypominający prawdziwe zwierzę.

Konstrukcja niewielkiego urządzenia zainspirowana została budową skrzydlicy - popularnej wśród akwarystów ryby tropikalnej.

Robot do poruszania się wykorzystuje tzw. baterie przepływowe (ang. flow batteries), które składają się z dwóch elektrod i płynnego elektrolitu, który przepływa pomiędzy nimi pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego.

Ruch płynu przekłada się z kolei na ruch ogona czy płetw robota, dzięki czemu może on przemieszczać się w wodzie z szybkością ok. 15 cm na minutę. Nie jest to co prawda spektakularny wynik, niemniej jednak taki sposób poruszania się okazuje się być bardzo energooszczędny - robot może pływać nawet przez 36 godzin bez przerwy.

Badacze pracują obecnie nad zwiększeniem wydajności pracy systemu hydraulicznego, co pozwoliłoby na bardziej dynamiczne ruchy robotycznej ryby.

źródło: www.newscientist.com, zdjęcie: Twitter (pbs.twimg.com)