Czujniki czułe jak ludzka skóra

Czujniki czułe jak ludzka skóra
Naukowcy z Laboratorium Elektroniki Organicznej Uniwersytetu Linköping w Szwecji opracowali czujnik "uniwersalny", który po nałożeniu na ludzką skórę może mierzyć zmiany temperatury ciała oraz reagować zarówno na światło słoneczne, jak i na dotyk. Wyposażone w taką skórę roboty mogłyby być nie mniej czułe na te czynniki niż ludzie.

Urządzenie, które w tak dużym stopniu naśladuje wrażliwość ludzkiej skóry, łączy efekty piroelektryczne i termoelektryczne ze zjawiskiem nanooptycznym. W ogrzewanych lub chłodzonych materiałach piroelektrycznych powstaje napięcie elektryczne, które z kolei w materiałach termoelektrycznych tworzy się, gdy po ich obu stronach zachodzi różnica temperatur.

"Połączyliśmy polimer piroelektryczny z żelem termoelektrycznym. Ta kombinacja daje szybki i silny sygnał, który trwa tak długo, jak długo trwa bodziec", wyjaśnia w czasopiśmie "Organic Photonics and Nanooptics" lider grupy badawczej, Magnus Jonsson. Okazało się też, że oba wspomniane materiały oddziałują na siebie w sposób wzmacniający sygnał.