Lasery na okrętach i do zwalczania broni hipersonicznej

Lasery na okrętach i do zwalczania broni hipersonicznej
Marynarka wojenna USA poinformowała, że niedawno wprowadzony do służby supernowoczesny niszczyciel klasy Zumwalt zostanie wyposażony w broń laserową, a dokładniej mówiąc, w działo o mocy 150 kW, docelowo zaś również w broń elektromagnetyczną. Zumwalt dysponuje potężnym układem zasilania, o mocy aż 78 MW. Powstał właśnie z myślą o broni laserowej i elektromagnetycznej.

Niemal równocześnie z tą zapowiedzią w mediach pojawiła się informacja, że do 2021 r. inny niszczyciel amerykańskiej floty, USS Preble, bazujący w hawajskim Pearl Harbor, zostanie wyposażony w laserowy system HELIOS, który miałby służyć do unieszkodliwiania pocisków manewrujących wystrzeliwanych potencjalnie przez Chiny i Rosję.

Jeden z czołowych dostawców armii USA, firma Raytheon, opublikowała w sieci film wideo demonstrujący wizję systemu laserowego niszczące hipersoniczne pociski przeciwnika. Co prawda wg oficjalnych danych wciąż nie istnieją jeszcze ani lasery tak mocne, by zestrzelić rakiety, ani broń hipersoniczna, więc wizualizacja firmy wygląda na razie jako kierunek rozwoju techniki. Z technologiami wojskowymi nigdy nie ma jednak pewności.