Robot do kontroli drogowych

Robot do kontroli drogowych
Być może już wkrótce roboty-asystenci pomogą amerykańskim policjantom podczas kontroli drogowych. Nowy wynalazek może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo funkcjonariuszy policji oraz kierowców.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych dochodzi do prawie 17 milionów kontroli drogowych. W ich trakcie często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, takich jak ataki na funkcjonariuszy czy potrącenia przez przejeżdżające samochody. W ich wyniku poszkodowani zostają zarówno policjanci, jak i zatrzymani kierowcy. Z danych wynika, że rocznie podczas tego typu zatrzymań ginie nawet do 100 osób.

Reuben Brewer, inżynier z firmy SRI International, zaproponował wykorzystanie robotów jako asystentów podczas kontroli drogowych. Koncepcja jest prosta - po zatrzymaniu zarówno kierowca, jak i policjant pozostają w samochodach. Robot przemieszcza się wzdłuż prowadnicy zamontowanej na radiowozie do przednich drzwi kierowcy. Za pomocą kamery i mikrofonu funkcjonariusz nawiązuje kontakt z zatrzymanym. Kierowca sam skanuje swoje prawo jazdy i przedstawia do kamery dowód rejestracyjny.

Zamontowana w urządzeniu drukarka termiczna może od razu wydrukować mandat. Ponadto na czas kontroli robot rozkłada pod samochodem kolczatkę, co ma powstrzymać ewentualną próbę ucieczki.

Roboty tego typu mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo funkcjonariuszy policji, jak i samych kierowców.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć, jak przebiega kontrola drogowa z wykorzystaniem prototypowego urządzenia:

Twórca pracuje obecnie nad bardziej zaawansowaną wersją systemu.

źródło: gizmodo.com, zdjęcie: pixabay.com