Nastolatek z Irlandii znalazł prosty sposób na mikroplastik

Nastolatek z Irlandii znalazł prosty sposób na mikroplastik
Osiemnastoletni Fionn Ferreira z West Cork w Irlandii opracował prostą metodę oczyszczenia wody z mikroplastiku z pomocą ferrofluidu. Swoją pracą oczarował jurorów i zwyciężył w tegorocznym konkursie Google Science Fair, zgarniając główną wygraną w wysokości 50 000 dolarów.

W konkursie Google Science Fair zorganizowanym po raz pierwszy w 2011 roku startują uczniowie w wieku od 13 do 18 lat. Uczestnicy prezentują wyniki swoich naukowych eksperymentów przed komisją konkursową, walcząc o nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 dolarów. Konkurs oprócz internetowego giganta współorganizuje także firma Lego, Virgin Galactic oraz prestiżowe czasopisma National Geographic i Scientific American.

W tym roku zwyciężył Fionn Ferreira z Irlandii, który opracował prostą metodę radzenia sobie z mikroplastikiem - czyli odpadami z tworzyw sztucznych o średnicy zaledwie kilku nanometrów, których nie da się usuwać konwencjonalnymi metodami oczyszczania (np. filtracją).

Nowatorska metoda polega na wykorzystaniu mieszanki oleju i sproszkowanego magnetytu - naturalnie występującego w przyrodzie minerału wykazującego właściwości magnetyczne. Powstały w ten sposób ferrofluid wiąże cały zawieszony w wodzie mikroplastik. Zanieczyszczony ferrofluid można następnie bardzo łatwo usunąć z roztworu z pomocą zwykłego magnesu. Metoda jest więc prosta i tania.

Działanie swojego wynalazku twórca przedstawił w formie krótkiej prezentacji video:

Pomysłowy nastolatek ma nadzieję, że jego metoda znajdzie w przyszłości zastosowanie przy przemysłowym oczyszczaniu wody.

źródło: www.forbes.com, zdjęcie: live.staticflickr.com