Kostka Rubika "ułożona" w jedną sekundę przez… AI

Kostka Rubika "ułożona" w jedną sekundę przez… AI
System sztucznej inteligencji stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego rozwiązał kostkę Rubika w ok. sekundę, co przebija wszystkie najbardziej imponujące rekordy autorstwa ludzi. DeepCubeA - tak nazywano algorytm - "nauczył się sam" rozwiązywać układankę, co podkreśla jeden z autorów raportu na ten temat, prof. Pierre Baldi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

W pracy opisującej osiągnięcie, opublikowanej w "Nature Machine Intelligence", czytamy m.in., algorytm otrzymał 10 miliardów różnych kombinacji ułożeń kostki, a jego celem było opracowanie sposobu ułożenia każdego z nich w 30 ruchach. Następnie rozwiązania testowali ludzie, którzy zazwyczaj potrzebują około 50 ruchów by ułożyć kostkę. System AI rozwiązał go średnio w 28 ruchach. Zdaniem Baldiego AI rozumuje inaczej niż ludzie.

Zespół tworzący DeepCubeA

DeepCubeA nie jest pierwszym, ani tym bardziej najszybszym nie-człowiekiem, który rozwiązuje kostkę Rubika. Miano rekordzisty należy systemu opracowanego w Massachusetts Institute of Technology - min2phase, który rozwiązywał zagadkę trzy razy szybciej. Jednak algorytm nie wykorzystywał sieci neuronowej, która naśladuje pracę ludzkiego mózgu i technik uczenia się maszynowego, czyli nie był sztuczną inteligencją w definicyjnym rozumieniu.

źródło: www.bbc.com