Niemal doskonale czarne, prawie dwuwymiarowe BMW

Niemal doskonale czarne, prawie dwuwymiarowe BMW
Podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie, we wrześniu, niemiecki producent aut marki BMW, oprócz trzeciej generacji X6, zaprezentuje pierwszy na świecie pojazd pokryty powłoką Vantablack VBx2 - nową wersją super absorbującego materiału, o którym pisaliśmy w "MT" w 2014 roku. Resorbuje ona nieco mniej światła niż pierwotny prototyp, pochłaniający 99,965%, bo 99% promieniowania widzialnego.

Autorzy powłoki z firmy Surrey NanoSystems, nawiązali współpracę BMW, której celem jest przetestowanie właściwości pokrycia pojazdów Vantablack, materiałem węglowych nanorurek. Każda ma długość od 14 do 50 mikrometrów i średnicę 20 nanometrów, dzięki czemu jest około 5000 razy cieńsza od ludzkiego włosa (w 1 cm2 mieści się około 1 miliarda tych rurek).

Jak wyjaśniają, mieli już wcześniej prośby ze strony producentów samochodów, ale dopiero model X6 wraz z atrakcyjnymi dodatkami stylistycznymi, skłonił ich do wypróbowania pomysłu - lakierowania samochodu tym materiałem.

"Gdybyśmy zastosowali oryginalny materiał, nie dałoby to dobrych efektów," wyjaśnia Ben Jensen, szef technologii w Surrey w serwisie New Atlas. "Patrzący straciłby poczucie przestrzennego charakteru obiektu. VBx2 z jednoprocentowym współczynnikiem odbicia zapewnia wystarczający poziom odwzorowania kształtu pojazdu".

Materiał nie prędko wejdzie na rynek masowy, gdyż w porównaniu z tradycyjnymi lakierami jest bardzo mało odporny na uszkodzenia i zarysowania. Na tym etapie jest to głównie ciekawostka.

źródło: newatlas.com